Fundacja Arton
 • Wojciech Bruszewski film i wideo

  Wojciech Bruszewski film i wideo

 • Wojciech Bruszewski Instalacje

  Wojciech Bruszewski Instalacje

 • Wojciech Bruszewski. Autorska dokumentacja wystaw

  Wojciech Bruszewski. Autorska dokumentacja wystaw

 • Wojciech Bruszewski Dokumentacje

  Wojciech Bruszewski Dokumentacje

 • Wojciech Bruszewski Dokumenty

  Wojciech Bruszewski Dokumenty

 • Wojciech Bruszewski Rysunki

  Wojciech Bruszewski Rysunki

 • Wojciech Bruszewski Obiekty

  Wojciech Bruszewski Obiekty

 • Wojciech Bruszewski publikacje

  Wojciech Bruszewski publikacje

 • Wojciech Bruszewski fotografie przygotowawcze

  Wojciech Bruszewski fotografie przygotowawcze

Wojciech Bruszewski

Wojciech Bruszewski (1947-2009) był twórcą filmów, instalacji, obiektów, performance, fotografii. Urodził się w 1947 roku we Wrocławiu. W 1970 roku uzyskał dyplom na Wydziale Operatorskim, a w 1975 roku na Wydziale Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. W 1967 roku wstąpił do grupy fotograficznej Zero-61, przekształconej w 1969 roku w grupę Zero-69. W latach 1970-1977 był jednym z głównych członków i teoretyków ugrupowania Warsztat Formy Filmowej działającego jako koło naukowe przy szkole filmowej.

W 1976 roku Bruszewski wyodrębnił trzy etapy wczesnego okresu swojej twórczości: pierwszy związany był z poszukiwaniem niekonwencjonalnego języka do wyrażenia procesu poznania (np. film Bezdech, 1972); w drugim koncentrował się na kodach językowych i pozajęzykowych oraz układach losowych (np. prace Przekaz tekstu ruchem drzwi, 1974); trzeci nazywał „praktyką pułapek”, które zastawiał na styku rzeczywistości i ludzkiej percepcji (np. praca Na zewnątrz, 1976). Był jednym z pierwszych artystów posługujących się technologią wideo. Na przełomie lat 70. i 80. w jego twórczości wyraźnie zaznaczył się wątek dźwięku. W ciągu tej i następnej dekady realizował także eksperymenty na polu poezji tworzonej przy udziale procedur losowych.
W latach 1980-81 przebywał na rocznym stypendium artystycznym DAAD w Berlinie Zachodnim. Także w Berlinie, w galerii Wolfa Kahlena, stworzył Radio Ruiny Sztuki, które w latach 1988-1993 nadawało cytaty z literatury filozoficznej montowane losowo w niekończący się dialog. W latach 80. zaczął wykorzystywać w swojej praktyce artystycznej komputery i tworzyć oprogramowanie. W 1994 roku wydał płytę ze zrealizowanymi przy użyciu komputera interpretacjami utworów Fryderyka Chopina, za którą w 1999 roku uzyskał III nagrodę w I Otwartym Konkursie Chopinowskim na wszystkie instrumenty z wyjątkiem fortepianu. Od 1981 wykładał w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Tam też powołał pierwszą w Polsce Pracownię Grafiki i Projektowania Komputerowego. Od 1999 roku wykładał na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie prowadził Pracownię Multimediów, od 2003 roku jako profesor. Oprócz wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju, jego prace pokazywane były także na ważnych pokazach za granicą, m.in. Documenta 6 w Kassel (1977), Film als Film. 1910 bis heute w Kolonii (1977-78) i Londynie (1979), 4th Biennale of Sydney (1982) Présences Polonaises. L’art vivant autour du Musée de Łódź w Paryżu (1983), Documenta 8 w Kassel (1987). Wojciech Bruszewski zmarł w 2009 roku w Łodzi.